Nová akvizice: Martin Salajka

Považujeme za důležité soustředit se i na současnou uměleckou scénu a při jedné z návštěv ateliéru současných umělců jsme do sbírky vybrali dvě díla od expresivního malíře Martina Salajky.

Martin Salajka se narodil 30. března 1981 v Uherském Hradišti a své umělecké vzdělání získal nejprve na tamní Střední uměleckoprůmyslové škole, kde v letech 1997 až 2002 studoval obor užité malby. Později pokračoval na Fakultě výtvarných umění v Brně u docenta Petra Veselého a na pražské AVU v ateliéru malby Michaela Rittsteina, kde absolvoval v roce 2008.

Salajkova tvorba zahrnuje apokalyptické obrazy, které přenášejí diváka do rajských zahrad plných obdivuhodných zvířat a stvoření, ale také do krajin po katastrofě nebo do světů plných zombie. Inspirací pro Salajkovu tvorbu jsou například zkratkovitost a dětský výtvarný projev Aléna Diviše, spontánní kresba Jiřího Načeradského a samozřejmě také tvorba Josefa Váchala. Salajka však nepřistupuje k obrazu s apriorní racionalitou, ale výsledný obrazový celek u něj utváří přirozenost a fantazie expresivními tahy štětce a probleskující barevností.

V našem výběru jsme se rozhodli pro obraz Apokalypsa (akryl na plátně, 180 x 160 cm) a Květina (akryl na plátně, 70 x 50 cm). Obraz Apokalypsa je aktuálně vystaven v Berlíně na autorské výstavě v galerii Urban Spree, ze které přinášíme pár fotografií.

0 Comments